زماني كه محك ايرلاين استارت خورد

زماني كه محك ايرلاين استارت خورد

انواع روش هاي حفر چاه در دوران هاي مختلف

انواع روش هاي حفر چاه
از زمان هاي بسيار دور تا به امروز بشر به مقاصد مختلف خصوصا دستيابي به آب اقدام به انواع روش هاي حفر چاه نموده است. اگر چه در ابتدا حفر چاه به صورت دستي و حفر چاه آب با مته دستي انجام مي گرفته است. اما امروزه با حذف نيروي انساني، ماشين آلات و ابزارهاي پيشرفته اي حفر انواع چاه را در اندازه هاي مختلف انجام داده و كار حفر چاه را به كمترين زمان ممكن رسانده اند. در اين مقاله با بهترين تجهيزات و وسيله براي كندن زمين و حفر چاه آشنا مي شويم.

انواع روش هاي حفر چاه در دوران هاي مختلف
در طول تاريخ همواره بشر براي دستيابي به اساسي ترين عامل حيات يعني آب، روش هاي مختلفي را براي حفر چاه در نظر داشته است. بدون شك كساني كه براي اولين بار روش هاي مختلف حفر و كندن چاه را به كار برده اند. ايرانيان باستان مي باشند. اولين روشي كه براي حفر چاه در قسمت هاي مختلف جهان استفاده مي شده است و امروزه باز هم در برخي مناطق رواج دارد و حفر چاه با مته دستي يا وسايل ابتدايي انجام مي شود. اما در عصر حاضر با استفاده از فنون مكانيكي حفر چاه به مقاصد مختلف انجام مي گيرد. البته اين گونه حفاري هاي مكانيكي در حال حاضر به دو روش دوراني و ضربه اي صورت مي گيرد.
روش هاي مختلف حفر چاه
در انواع روش هاي كندن چاه، افراد با توجه به ابزار چاه كني و ماشين آلاتي كه سبب كندن زمين و حفر نمودن چاه مورد استفاده قرار مي گيرند،حفر چاه فاضلاب را با نام هاي مختلفي بيان مي كنند. كه از جمله انواع روش هاي حفر چاه مي توان به كندن چاه دستي، حفاري شوئيدني، روش توربيني، مته دوراني، ماشين هاي حفر تونل، اوگر مارپيچي ممتد، مته ضربه اي بادي، اوگر ميان تهي، مته چكشي، اوگرهاي قطر زياد، حفاري ضربه اي، مته دستي حفر چاه و... اشاره نمود.


چگونگي حفر چاه به روش دستي
چگونه چاه آب حفر كنيم؟ روش حفر چاه دستي و چاه جذبي آب دستي؛ سنتي ترين روش از انواع روش هاي حفر چاه، كندن زمين توسط مقني مي باشد. به اين صورت كه فردي با نام مقني چاه را تا اندازه ي لازمي كنده و به عمق زمين پيش مي رود. سپس براي جلوگيري از ريزش چاه بدنه ي داخلي چاه را به كمك بلوك هاي سيماني كه كول ناميده و به شكل استوانه هاي سيماني هستند، پوشش دهي مي كند. مهمترين مزيتي كه اينگونه حفاري هاي دستي دارند اين بوده كه درون چاه مي توان جهت حفاري را تغيير داده و به صورت افقي مسيري را حفر نمود كه انجام اين روش مي تواند ميزان آبدهي چاه را بهبود بخشيده و از منابع آب زيرزميني استفاده حداكثري را داشت.
نحوه انجام انواع روش هاي حفر چاه 
نحوه حفر چاه عميق با انواع دستگاه حفاري چاه، در بسياري از انواع روش هاي حفر چاه دستگاه هاي متنوعي با وارد آوردن نيرو سبب شده تا سازنده هاي زمين خرد شده و سطوح مختلفي از گل و لاي و سنگ هاي خرد شده به بيرون رانده شود. به فرض مثال در حفاري چاه ضربه اي و حفاري چاه مته اي به صورت استوانه اي بلند و سنگين از قسمت مورد نظر بالا رفته و به شدت پايين مي آيد. كه در اين روش دستگاه حفر چاه مورد استفاده با كمك ضربه هايي كه مته هاي سنگين به سازنده هاي كف چاه وارد مي كند سبب شده تا چاهي در قسمتي از زمين حفر شود. امروزه براي كندن چاه هاي فاضلاب شهري از اين روش استفاده مي شود. اصولا در قسمت هاي مختلف پوشش دهي زمين براي حفر چاه هاي بسيار عميق از حفاري ضربه اي استفاده مي شود. روش ديگري از حفر چاه حفاري چرخشي است. در اين روش استوانه اي بلند و سنگين به صورت چرخشي سبب ايجاد حفره در زمين مي شود. گل حفاري نوعي ماده مخصوص است كه در حفاري چرخشي از سر مته به داخل چاه وارد شده و از قسمت بالاي چاه به بيرون هدايت مي شود. در چنين روشي همراه با اين گل مخصوص تمام ذراتي كه از حفاري در كف چاه به جاي مانده به خارج از چاه رانده مي شود. معمولا براي حفر چاه در زمين هايي كه از سنگ هاي مقاوم تشكيل شده اند از اوگر مارپيچي ممتد استفاده مي شود.

شركت خونه سازها با ارائه انواع خدمات حفاري چاه جذبي، چاه ارت، چاه فاضلاب و … در خدمت شماست

 

ادامهـ مطلبـ
| ۱ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۰:۲۶:۳۹ | رضا رمضاني
،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

جستجوگر

درباره ما

 <~BlogAbout~>
تيك بان خريد اينترنتي بليط هواپيما را ارزان و راحت مي كند. بهترين قيمت بليط هواپيما و چارتر را ارائه مي دهد. سامانه فروش بليط تيك بان محصولي از شركت خدمات مسافرت هوايي و جهانگردي هفت اورنگ مي باشد كه امكان خريد بليط چارتر و بليط سيستمي هواپيما را ميسر ساخته است. بليط هاي چارتري: بليط هاي لحظه آخري هواپيما هستند كه بدليل عدم تكميل ظرفيت هواپيما و يا رزرو گروهي توسط چارتر كننده با قيمت پايين تر و ارزان تر عرضه مي شوند. شركت خدمات مسافرت هوايي و جهانگردي هفت اورنگ با همكاري شركاي تجاري خود مجموعه اي از بليط ارزان هواپيما با قيمت چارتري و سيستمي را براي عرضه بصورت آنلاين در سايت خود فراهم كرده است. بليط هاي عرضه شده بگونه اي در دسترس قرار گرفته اند كه امكان خريد اينترنتي بليط هواپيما به صورت آسان، ارزان و مطمئن هواپيما توسط شما فراهم شود و گام نخست يك سفر به يادماندني را تجربه نماييد. توجه داشته باشيد در هرمرحله از استفاده و خريد كه به سوال يا اشكالي برخورديد تيم پشتيباني شركت هفت اورنگ آماده پاسخگويي و مشاوره به شما جهت حل موضوع بوجود آمده است.

رمزینه بارکد

آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 16
بازديد ديروز : 9
بازديد كل : 5126

↑ برو بالا

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان